Kancelaria NZLAW



Nasza oferta

Prawo spółek

Prawo spółek jest jedną z naczelnych specjalizacji naszej Kancelarii.

Świadczymy kompleksową obsługę prawną wszystkich rodzajów spółek, w tym w szczególności spółek działających w ramach złożonych struktur właścicielskich i organizacyjnych.

Obsługujemy spółki na wszystkich etapach ich funkcjonowania, od procesów zakładania spółek i tworzenia ich struktury wewnętrznej, poprzez wsparcie w bieżącym funkcjonowaniu, po skomplikowane procesy przekształceniowe czy likwidacyjne.

Obsługujemy również procesy transakcyjne i inwestycyjne, w tym polegające na zbyciu przedsiębiorstw lub ZCP, zbyciu aktywów czy zbyciu udziałów lub akcji.

_______
W obszarze prawa spółek
realizujemy w szczególności następujące usługi

Postępowania rejestrowe i KRS

Wpis do KRS często jest warunkiem prawnej skuteczności określonych czynności. W związku z tym sprawne przeprowadzenie postępowania rejestrowego jest kluczowe dla potrzeb biznesu. Obecnie postępowania rejestrowe mogą trwać naprawdę krótko (np. w ramach systemu s24), jednocześnie jednak w bardziej skomplikowanych sprawach lub w przypadku popełnienia choćby drobnych błędów formalnych, postępowania te potrafią ciągnąć się miesiącami. Szybkie przeprowadzenie takich postępowań wymaga dużego doświadczenia praktycznego i często również znajomości praktyki orzeczniczej w poszczególnych sądach.

W ramach usług Kancelarii zapewniamy naszym Klientom kompleksowe wsparcie w zakresie obsługi postępowań rejestrowych KRS i reprezentowania Klientów przed sądami rejestrowymi.

Wsparcie zapewniamy zarówno w standardowych czynnościach takich jak:

rejestracje podmiotów,

obowiązkowe zgłoszenia dokumentów finansowych,

zmiany składu organów,

jak również przy przeprowadzaniu bardziej skomplikowanych zmian organizacyjnych i korporacyjnych takich jak:

zmiany struktury właścicielskiej,

zmiany struktury organów,

zmiany umów i statutów,

rozbudowane procesy łączenia, podziału czy przekształcenia spółek.

W prowadzeniu postępowań wykorzystujemy bardzo duże doświadczenie ekspertów naszej Kancelarii, zdobyte przy prowadzeniu setek postępowań rejestrowych w całej Polsce, w tym na rzecz spółek z kapitałem zagranicznym.

Umowy i statuty spółek oraz umowy pomiędzy wspólnikami

Umowy i statuty są podstawowymi dokumentami korporacyjnymi funkcjonującymi w spółkach, podlegającymi zgłoszeniu do KRS i kluczowymi z punktu widzenia zabezpieczenia interesu prawnego spółek i ich właścicieli.

Mamy duże doświadczenie w przygotowywaniu umów i statutów wszystkich rodzajów spółek, jak również aktów założycielskich innych podmiotów takich jak fundacje czy stowarzyszenia. Każdy przygotowywany przez nas dokument jest dostosowany indywidualnie do potrzeb danego Klienta. Przygotowujemy zarówno standardowe i proste dokumenty dostosowane do potrzeb organizacji o nierozbudowanej strukturze, jak również zaawansowane dokumenty adresowane dla dużych i skomplikowanych struktur organizacyjnych i grup kapitałowych, w ramach których zabezpieczamy interesy prawne naszych Klientów na wielu płaszczyznach, w szczególności przygotowując dedykowane procedury przeciwdziałania konfliktom wspólników, procedury przeciwdziałania wrogim przejęciom czy procedury sukcesji lub wyjścia na wypadek śmierci wspólnika.

Niezależnie od dokumentacji dla samych spółek (i innych podmiotów) przygotowujemy również dedykowane umowy pomiędzy wspólnikami lub akcjonariuszami, zabezpieczające indywidualne interesy poszczególnych wspólników lub akcjonariuszy. Tego typu umowy są często wykorzystywane, aby z zachowaniem poufności (nie podlegają one ujawnieniu w KRS) uregulować szczególne prawa i obowiązki poszczególnych wspólników lub akcjonariuszy, w tym relacje z inwestorami czysto kapitałowymi. Eksperci naszej Kancelarii posiadają w szczególności duże doświadczenie w przygotowywaniu rozbudowanych umów inwestycyjnych, w których stronami jest często po kilkanaście różnych podmiotów (w tym z zagranicy) i które dla zabezpieczenia interesu poszczególnych stron wykorzystują zaawansowane konstrukcje prawne (takie jak prawa pierwszeństwa, tag-along czy drag-along), w tym celem prawnego zabezpieczenia pakietu kontrolnego w spółce.

Podziały, łączenia, przekształcenia i likwidacje

Liczne uwarunkowania biznesowe skłaniają przedsiębiorców do coraz częstszych zmian form prawnych działalności, w tym częstokroć zmian całych struktur kapitałowych w ramach grup spółek. Zmiany te wynikają z takich przyczyn jak potrzeba bieżącego dostosowywania struktur organizacyjnych do skali prowadzonej działalności, czy uwarunkowania zewnętrzne, w szczególności w postaci zmian prawnych lub podatkowych.

Eksperci Kancelarii posiadają wieloletnie doświadczenie w obsłudze procesów łączenia, podziałów, przekształceń oraz likwidacji spółek, w tym w ramach rozbudowanych struktur właścicielskich grup spółek. Pomagamy naszym Klientom przejść przez te procesy w sposób możliwie najmniej ingerujący w bieżące prowadzenie biznesu.

W ramach naszych usług kompleksowo przeprowadzamy:

procesy łączenia się spółek przez przejęcie lub przez zawiązanie nowej spółki, w tym przygotowujemy plany połączenia, zawiadomienia wspólników, uchwały WZ, WZ lub wspólników w sprawie połączenia, dokonujemy zgłoszeń do KRS,

procesy podziału spółek we wszystkich wariantach określonych w KSH, w tym przygotowujemy plany podziału, zawiadomienia wspólników, uchwały WZ lub WZ, dokonujemy zgłoszeń do KRS,

procesy przekształceń spółek, w tym przygotowujemy plany przekształcenia, zawiadomienia wspólników, uchwały w sprawie przekształcenia, dokonujemy zgłoszeń do KRS,

procesy likwidacji spółek, w tym przygotowujemy uchwały o rozwiązaniu spółki, zawiadomienia do KRS, wezwania wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności, doradzamy prawnie przy przeprowadzaniu czynności likwidacyjnych i podziale majątku, składamy wniosek o wykreślenie z KRS.

Transakcje M&A

Obsługa transakcji M&A wiąże się z szeregiem zróżnicowanych wyzwań prawnych. Przy przygotowywaniu dokumentacji należy wziąć pod uwagę w szczególności potrzebę zabezpieczenia cywilnoprawnych interesów stron transakcji, konieczność odzwierciedlenia założeń podatkowych oraz często przepisy jurysdykcji zagranicznych.

Nasi eksperci posiadają doświadczenie w przeprowadzaniu złożonych transakcji M&A, w tym polegających na zbyciu przedsiębiorstw lub ZCP, zbyciu aktywów, zbyciu udziałów lub akcji, a także transakcjach związanych z procesem łączenia, podziału czy przekształcenia spółek.

W ramach naszych usług zapewniamy kompleksową obsługę transakcyjną, w szczególności:

przeprowadzamy analizy przedtransakcyjne, w ramach, których identyfikujemy możliwe alternatywne modele przeprowadzenia transakcji wraz ze wskazaniem ich kluczowych zalet i wad,

przygotowujemy term-sheety,

przygotowujemy umowy inwestycyjne wraz z kompleksową dokumentacją towarzyszącą,

prowadzimy negocjacje umów na rzecz Klientów (w tym z kontrahentami zagranicznymi),

przeprowadzamy posttransakcyjne procesy wdrożeniowe i wykonawcze (w tym wykonywanie czynności we współpracy z notariuszem, przeprowadzanie wymaganych zgłoszeń rejestrowych i urzędowych).

Dzięki rozbudowanemu zespołowi ekspertów w ramach dedykowanego zespołu wyznaczonego dla danego zlecenia zapewniamy unikalne kompetencje prawne właściwe dla charakteru danej transakcji, w szczególności w przypadku transakcji związanych z prawem własności intelektualnej (prawa autorskie, oprogramowanie, znaki towarowe, wzory użytkowe i przemysłowe, patenty) lub z prawem ochrony konkurencji.

Obsługa grup kapitałowych

Przedsiębiorcy coraz częściej prowadzą swoje działalności za pośrednictwem rozbudowanych grup kapitałowych. Prawidłowo ukształtowana struktura kapitałowa zapewnia zarówno dywersyfikację ryzyka biznesowego, prawnego i podatkowego, jak również ułatwia zarządzanie ogółem działalności, zwłaszcza w rozproszonych właścicielsko strukturach.

W Kancelarii zapewniamy bieżącą obsługę złożonym grupom kapitałowym. Przeprowadzamy analizy porównawcze mające na celu zidentyfikowanie optymalnego ukształtowania struktury i wdrażamy zmiany korporacyjne mające na celu realizację tego ukształtowania. Przygotowujemy również dokumentację (w tym kontraktową) regulującą wzajemne stosunki pomiędzy podmiotami grup kapitałowych, w tym umowy między spółkami, umowy między spółkami i wspólnikami, umowy z członkami organów.

Dokumentacja wewnętrzna

W ramach obsługi spółek zapewniamy również kompleksowe przygotowanie dokumentacji wewnętrznej spółek, takiej jak:

regulaminy (w tym regulaminy funkcjonowania organów spółki, czy regulaminy pracownicze),

instrukcje i procedury wewnętrzne (w tym procedury zgłaszania naruszeń, procedury CSR, procedury antykorupcyjne),

protokoły posiedzeń organów spółek (w tym zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń akcjonariuszy),

projekty uchwał podejmowanych przez organy (w tym corocznych uchwał dotyczących zatwierdzenia sprawozdania finansowego),

wezwania i zawiadomienia dla wspólników i członków organów.

_______
Eksperci nadzorujący praktykę
prawa spółek

Adrian Nowak

Adrian Nowak

Radca prawny, partner