Kancelaria NZLAW



Nasza oferta

Prawo ogólnogospodarcze

Świadczymy kompleksową obsługę prawną dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców.

Zakres naszej obsługi obejmuje wszelkie formy działalności, w tym zarówno działalność JDG (zwłaszcza duże biznesy rodzinne), jak i działalność w ramach rozbudowanych grupowych struktur kapitałowych.

Obsługujemy w szczególności  Klientów z branży
finansowej, IT, e-commerce, budowlanej, deweloperskiej, czy motoryzacyjnej.

_______
W obszarze prawa ogólnogospodarczego
realizujemy w szczególności następujące usługi

Bieżąca obsługa prawna

Usługa stałej i bieżącej obsługi prawnej jest podstawową usługą oferowaną przez Kancelarię. Świadczymy ją dla przedsiębiorców z różnorodnych branż, w szczególności dla Klientów z branży finansowej, IT, e-commerce, budowlanej, deweloperskiej czy motoryzacyjnej. Usługa ta jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniające się otoczenie prawne i lawinowy wręcz wzrost obowiązujących regulacji, w związku z którym w aktualnych realiach biznesu zarządzanie ryzykiem prawnym staje się codziennym elementem funkcjonowania każdego biznesu.

W ramach bieżącej obsługi w szczególności:

zapewniamy przedsiębiorcom stałe doradztwo w zakresie kwestii prawnych, pojawiających się w ich codziennej działalności,

tworzymy i weryfikujemy umowy i regulaminy,

wspieramy Klientów w negocjacjach z kontrahentami,

zapewniamy obsługę korporacyjną,

reprezentujemy Klientów w postępowaniach przed organami administracji publicznej i sądami.

W ramach takiego modelu obsługi pomagamy Klientom na bieżąco identyfikować kwestie wymagające odpowiedniego zaadresowania od strony prawnej. Dzięki temu nasi Klienci mają komfort co do tego, że ryzyka prawne będą regularnie identyfikowane i odpowiednio zarządzane. Jednocześnie, dzięki dobrej znajomości biznesu i indywidualnej sytuacji Klienta, możemy jeszcze lepiej radzić sobie z codziennymi problemami, dbać o interesy Klienta i odpowiednio zarządzać ryzykiem prawnym.

Wybór optymalnej formy działalności

Optymalizacja formy prawnej prowadzenia działalności, w tym wybór odpowiedniego rodzaju spółki lub stworzenia dedykowanej struktury spółek, jest jednym z podstawowych mechanizmów ograniczania ryzyka prawnego związanego z prowadzeniem biznesu.

W ramach naszych analiz bierzemy w szczególności pod uwagę:

przepisy prawa właściwe dla danego sektora działalności gospodarczej (w wielu branżach dopuszczalne jest prowadzenie działalności jedynie w ściśle określonych przepisami formach np. w ramach spółek kapitałowych),

odpowiedzialność wspólników i członków organów spółek, w szczególności członków zarządu (w wielu rodzajach działalności odpowiedzialność indywidualnych osób fizycznych może być skutecznie minimalizowana),

wymogi korporacyjne związane z daną formą prowadzenia działalności (wielokrotnie pewne formy prowadzenia działalności nie są dostosowane do jej celów biznesowych np. niektóre rodzaje spółek uniemożliwiają elastyczne dokonywanie zmian struktury właścicielskiej),

kwestie dziedziczenia i sukcesji (celem zabezpieczenia interesu spółek oraz majątków rodzinnych),

kwestie podatkowe i rachunkowe.

Po przeprowadzonych analizach dokonujemy również wdrożeń wybranego przez Klienta rozwiązania. W ramach takich wdrożeń przeprowadzamy kompleksowe zmiany struktur biznesowych, w tym tworzymy struktury korporacyjne spółek, pomagamy w przeniesieniu praw do przedsiębiorstwa pomiędzy podmiotami prawnymi oraz wyjaśniamy w jaki sposób przeprowadzić takie zmiany w sposób możliwie najmniej ingerujący w bieżącą działalność biznesową.

Działalność transgraniczna

Polscy przedsiębiorcy w szerokim zakresie prowadzą działalność również poza terytorium RP, w tym zarówno w ramach UE czy EOG, jak i w państwach trzecich. Taki rodzaj działalności wiąże się z istotnymi wyzwaniami prawnymi i podatkowymi, związanymi z zapewnieniem zgodności z przepisami wielu porządków prawnych.

W ramach doradztwa w szczególności:

identyfikujemy wymagania prawne związane z prowadzeniem danego rodzaju działalności transgranicznej,

pomagamy naszym Klientom ukształtować swoją strukturę wewnętrzną oraz relacje z kontrahentami w taki sposób, aby minimalizować ryzyka prawne działania w wielu porządkach prawnych jednocześnie,

wyjaśniamy zasady bardziej elastycznego prowadzenia działalność wewnątrzunijnej w ramach korzystania z tzw. swobody przedsiębiorczości oraz swobody świadczenia usług,

pomagamy przedsiębiorcom w dokonaniu odpowiednich zabezpieczeń prawnych w relacjach umownych z kontrahentami z zagranicy, w tym z krajów trzecich, w szczególności przedstawiając rozwiązania zwiększające możliwości egzekwowania zobowiązań względem takich kontrahentów.

Umowy i regulaminy

Umowy i regulaminy stanowią absolutną codzienność prowadzenia biznesu. Z jednej strony konieczność ich przygotowywania wynika często z przepisów prawa (a brak zawarcia w nich odpowiednich klauzul częstokroć wiąże się z ryzykiem poniesienia istotnej odpowiedzialności administracyjnej, w tym ryzykiem poniesienia kar pieniężnych), a z drugiej strony ich odpowiednie zredagowanie pomaga również przedsiębiorcom zabezpieczyć ich interesy względem swoich kontrahentów np. ograniczając odpowiednio ich odpowiedzialność umowną względem takich kontrahentów.

Nasi prawnicy sporządzili i pomagali wynegocjować już setki umów i regulaminów dla naszych Klientów, w tym również najbardziej skomplikowane umowy, których wartość opiewała na setki milionów złotych.

Nasze doświadczenie obejmuje przygotowywanie zarówno standardowych umów gospodarczych takich jak:

umowy współpracy,

umowy sprzedaży,

umowy o dzieło,

umowy o roboty budowlane,

jak i rozbudowanych umów wymagających szczególnych kompetencji prawnych takich jak:

umowy inwestycyjne,

umowy zbycia przedsiębiorstwa,

umowy outsourcingu regulowanego (w tym na polskim rynku bankowym),

umowy wdrożeniowe IT,

umowy agencyjne,

umowy franczyzy.

W ramach przygotowywania umów i regulaminów, tworzymy zarówno zindywidualizowaną dokumentację, szytą na miarę i dostosowaną do bardzo indywidualnej sytuacji biznesowej, jak i przygotowujemy wzorcową dokumentację, którą Klient może wykorzystywać regularnie w relacjach kontraktowych danego rodzaju. Każdorazowo tworzenie takiej dokumentacji poprzedzamy szczegółowymi konsultacjami z Klientem celem poznania i zrozumienia potrzeb i oczekiwań biznesowych, tak aby stworzona dokumentacja była dostosowana do specyfiki danych relacji gospodarczych.

W ramach doradztwa prawnego pomagamy Klientom również w procesach negocjacji umów, uczestnicząc również w roboczych spotkaniach i oficjalnych negocjacjach z przedstawicielami kontrahentów. W ramach negocjacji pomagamy w osiągnięciu porozumienia z jednej strony dbając o minimalizację ryzyka prawnego, a z drugiej szukając rozwiązań akceptowalnych dla wszystkich stron i ułatwiających możliwie najszybsze sfinalizowanie transakcji.

Spory sądowe

Podstawowym celem naszej działalności jest zabezpieczanie naszych Klientów przed wystąpieniem sytuacji spornych, co w szczególności następuje poprzez stosowanie odpowiednich i dostosowanych do indywidualnych potrzeb danego Klienta zabezpieczeń kontraktowych. Na wypadek wystąpienia jednak sytuacji spornych, zapewniamy również kompleksową obsługę prawną sporów sądowych, zwłaszcza procesów gospodarczych między przedsiębiorcami.

W ramach tej obsługi:

przeprowadzamy analizy przedprocesowe,

opracowujemy dedykowane i unikalne taktyki procesowe,

reprezentujemy Klientów w postępowaniach sądowych przed wszelkimi sądami i instancjami,

wspomagamy Klientów w ramach alternatywnych metod rozwiązywania sporów, w tym w ramach procedur mediacyjnych i arbitrażowych.

Na etapie przedsądowym dokonujemy szczegółowej identyfikacji możliwych rozwiązań procesowych, przygotowujemy możliwe ścieżki argumentacji prawnej i weryfikujemy siłę prawną poszczególnych argumentacji, w tym w oparciu o szczegółową weryfikację dotychczasowego orzecznictwa sądowego. Wyjaśniamy także Klientom potencjalne scenariusze przebiegu postępowania, identyfikując kluczowe ryzyka i szanse procesowe.

W ramach postępowań przed sądami mamy w szczególności doświadczenie w reprezentowaniu Klientów w skomplikowanych sporach dotyczących współprac B2B, w sporach pomiędzy wspólnikami (w tym w sporach ze skonfliktowanymi ze spółką wspólnikami mniejszościowymi), czy w sporach z instytucjami finansowymi (w tym dotyczących kredytów frankowych i wadliwych instrumentów finansowych).

Fundacje rodzinne

Dnia 22 maja 2023 roku weszła w życie długo wyczekiwana ustawa o fundacji rodzinnej, która pozwala dużym rodzinnym firmom na kumulację kapitału rodzinnego oraz wielopokoleniową sukcesję. Choć w polskim systemie prawnym jest to całkowita nowość, to fundacje rodzinne cieszą się dużą popularnością za granicą, od dłuższego już czasu korzystają z nich między innymi Austriacy, Niemcy czy Szwajcarzy.

Struktura prawna fundacji rodzinnej oparta została na dwóch rodzajach podmiotów: fundatorach i beneficjentach. Fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie. Fundacja rodzinna może być przy tym ustanowiona przez więcej niż jednego fundatora (z wyjątkiem fundacji ustanawianej w testamencie, która może mieć tylko jednego fundatora). Fundatorzy wnoszą kapitał do fundacji i przeważnie są nimi właściciele rodzinnych biznesów. Fundatorzy mają swobodę w określeniu tego, w jaki sposób fundacja ma działać i jaki jest jej cel. Beneficjentami z kolei są osoby, które z wniesionego przez fundatorów kapitału korzystają. Z dochodów i majątku fundacji rodzinnej można finansować między innymi koszty utrzymania, leczenia czy nauki beneficjentów.

Organami fundacji rodzinnej są zarząd (odpowiedzialny w szczególności za prowadzenie spraw fundacji rodzinnej oraz reprezentowanie jej i realizację celów fundacji rodzinnej określonych w statucie), rada nadzorcza (co do zasady fakultatywna, pełni funkcje nadzorcze w stosunku do zarządu w zakresie przestrzegania prawa i postanowień zawartych w statucie) oraz zgromadzenie beneficjentów (odpowiedzialne w szczególności za rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego, udzielenie absolutorium członkom organów, decyzje co do podziału lub pokrycia wyniku finansowego netto, wybór firmy audytorskiej czy inne sprawy wymienione w ustawie lub statucie).

Prawnicy Kancelarii na bieżąco monitorowali proces legislacyjny oraz debatę publiczną związaną z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej.

W ramach obsługi prawnej oferujemy kompleksowe wsparcie w procesie ustanawiania fundacji rodzinnej, w szczególności:

opracowujemy model jej działalności i strukturę organizacyjną (tak aby umożliwić jak najlepszą realizację celów fundatorów),

przygotowujemy projekty aktów założycielskich i statutów,

przeprowadzamy postępowania o wpis do rejestru fundacji rodzinnych,

prowadzimy bieżącą obsługę prawną fundacji rodzinnych (w tym w zakresie obsługi korporacyjnej organów fundacji),

zapewniamy przedsiębiorcom stałe doradztwo w zakresie kwestii prawnych, pojawiających się w ich codziennej działalności,

prowadzimy postępowania związane z rozwiązaniem i likwidacją fundacji rodzinnych.

_______
Eksperci nadzorujący praktykę
prawa ogólnogospodarczego

Adrian Nowak

Adrian Nowak

Radca prawny, partner
Jan Ząbczyk

Jan Ząbczyk

Radca prawny, partner